Poranění jazyka

24.05.2021

Aneb "Jak zmrzačit chameleona, aby byl chromý až do konce svých dnů."

Jazyk je pro chameleona jedním z nejdůležitějších orgánů. Střílí na velkou vzdálenost, aby zachytil kořist, aby si ji přitáhl do úst, kde je rozdrcena mocnými čelistmi a spolknuta. Chameleoni mají velmi omezenou schopnost změnit tento režim pouze na uchopení potravy do čelistí, navíc tato strategie není úspěšná, protože chameleoni jsou velmi pomalí. Často vidíme, že lidé rádi krmí chameleony rukou nebo pinzetou. Samozřejmě je lákavé vidět velkolepou strategii získávání potravy u chameleonů v akci a ukázat ji dětem a přátelům. Ale je to velmi nebezpečné a chameleona můžete navždy zmrzačit.

Takže, co vy na to?

Je to nejlepší způsob, jak ublížit jazyku: nejste schopni pustit hmyz včas, když jo špička jazyka zasáhne a přetažení svalu - zatahovače v něm způsobí trhliny nebo přetržení a výsledkem je omezená nebo ztracená funkce jazyka, někdy s nutností jej amputovat. 

Pokud se vám to už stalo, jedinou šancí je nechat ho nějakou dobu regenerovat, to znamená přestat ho alespoň na pět dní krmit. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je zatěžovat zraněný jazyk hned po poranění a pokusit se chameleona nakrmit a přinutit k další střelbě. Je to, jako byste si zlomili nohu a trvali na tom, abyste po ní okamžitě běhali, jen se to zhoršuje. 

Existuje šance, že se jazyk vrátí ke své funkci. Prognóza je obtížná, protože neexistuje způsob, jak vyšetřit úroveň poranění zatahovacího svalu (musculus retractor linguae). Je také nemožné provést jakýkoli chirurgický zákrok, protože struktury jsou tak malé a v okamžiku, kdy dosáhnete veterinární ordinace, jsou tak poškozené, že žádný chirurgický zákrok není skutečně možný. 

Jazyk poté může normálně fungovat nebo nemusí fungovat vůbec, a vy s tím nemůžete nic udělat: jen se modlit. Zvíře je obvykle odsouzeno za celoživotní ruční krmení, jinak by zemřelo. 

Totéž se může stát, když chameleona nakrmíte velmi velkým hmyzem nebo hmyzem, který je schopen velmi silně uchopit podklad, na kterém sedí, jako velká housenka, šváb nebo velká kobylka. A proto také důrazně doporučuji respektovat obecná doporučení krmení chameleonů takovým krmným hmyzem, který nepřesahuje délku jejich tlamy nebo vzdálenost mezi očima. Čím menší je sousto, nebezpečí se zmenšuje. 

Podívejte se na video: 

A co ruční krmení chameleonů nebo krmení pinzetou? 

UŽ NIKDY!!!

Author: Petr Nečas
My projects:   ARCHAIUS   │   CHAMELEONS.INFO