Rizika příliš velkého množství vajec

31.05.2021

Nesnáším závody v tom, čí samice snesla více vajec! Nebuďte na to hrdí, ve skutečnosti je to známka nedostatečné a škodlivé péče! 

Počet vajec striktně koreluje s množstvím krmiva, které poskytujete, a teplotami, kterým jsou vaše zvířata vystavena v době oplození. Za normálních okolností se to děje prostřednictvím nucené ovulace vyvolané pářením. U chameleonů samice začínají snášet vajíčka i bez kontaktu samcem a snášejí potom neoplozená vajíčka. 

Čím více jídla, tím vyšší teploty - tím více vajec... 

Každá snůška je velmi vyčerpávající a zkracuje délku života. Navíc je to vždy riskantní: i při nejlepší péči mohou zemřít... 

Ve volné přírodě se první snůška obvykle skládá z 25-35 vajec, dále jen zřídka více než 45, a to pouze u obrovských samic. Snůšky nad 50 vajec jsou jasným znakem nadměrného krmení. Pokud chcete, aby vaše samice žila dlouhý a šťastný život, dosáhla 9 let i více a nezemřela jako obvykle ve většině případů maximálně ve věku 3-5 let, zvažte tyto rady, jak postupovat: 

  1. Krmte méně !!! 2-3 sousta každé 2-3 dny jsou pro dospělého chameleona jemenského DOSTATEČNÉ.
  2. Udržujte chameleona v chladu (max. 21-25 ° C) ve dne, výhřev nemá být zapnut celý den, ale dvakrát denně (brzy ráno a odpoledne) po dobu maximálně 30 minut.
  3. Zajistěte noční poklesy pod 20°C, nejlépe pod 18. 
  4. Simulujte i zimu bez výhřevu a s nízkými teplotami po dobu nejméně 3 měsíců... 
  5. Neroste nebo roste každý druhý den lehce a nikdy ne na tělo, ale poskytněte jim kapátko a noční mlhu. 
  6. Krmte pylem. Samozřejmě se držte návodů na chov a osvědčených postupů i v jiných parametrech.
Author: Petr Nečas
My projects:   ARCHAIUS   │   CHAMELEONS.INFO