MAGICKÁ FORMULE CHAMELEONÍCH TERÁRIÍ

03/08/2024

JAK NASTAVIT SPRÁVNĚ TERÁRIUM PRO CHAMELEONA: 

TEPLOTA-VLHKOST-PROUDĚNÍ VZDUCHU 

aneb 

Kritické abiotické faktory pro chameleoní terária


Chameleoni jsou obecně choulostiví chovanci, kteří Vám neprominou ani milimetr. Proto je magie správné konstrukce terária pro chameleony evergreenem a elementárním základem jejich chovu. Vše je jednoduššní, než se zdá. Jen je třeba dodržovat pravidla a rozumět tomu, co se děje… 

Když jsem před lety definoval, jak a kdy je nejlépe a nejbezpečněji rosit v teráriích pro chameleony, rozhodnul jsem se pro tuhle formulaci/logiku: 


courtesy James Cross
courtesy James Cross

Při zapnutých světlech NEROSIT! 

ROSIT PŘED ZAPNUTÍM SVĚTEL A PO VYPNUTÍ SVĚTEL. 


V rozšířené variantě (o mlhování) zní toto pravidlo následovně: 


Při zapnutých světlech NEROSIT ani NEMLHOVAT! 

ROSIT I MLHOVAT PŘED ZAPNUTÍM SVĚTEL A PO VYPNUTÍ SVĚTEL. 

MLHOVAT POUZE V NOCI, ALE JEN PŘI TEPLOTÁCH POD 18*C. 


Je to silně zjednodušené pravidlo pro začátečníky, ale je NAPROSTO BEZPEČNÉ a hlavně: FUNGUJE! 

Čili, jste-li začátečníci, DRŽTE SE TOHOTO PRAVIDLA. 

Chcete-li chápat celou problematiku komplexně, čtěte dále… 


Ono je to celé trošičku jinak, my to pro potřeby chovu a vysvětlování lidem, hlavně začátečníkům, zjednodušujeme. Své výhrady k tomu také vyjádřili někteří profesionální chovatelé (je možné rosit i ve dne). A mají sice pravdu, nicméně v případě profi chovu a v amatérské situaci s jedním chameleonem samozřejme srovnáváme hrušky s jablky… 

Problém není v tom, rosit při zapnutých světlech ani dokonce při výhřevu. Problém je, že v teráriu nesmí vzniknout zapařené prostředí "jako v prádelně"! To znamená: v dobře větrané nádrži není prakticky problém rosit kdykoli, ale vysoká vzdušná vlhkost spojená s vysokou teplotou se musí hned vyvětrat! Kombinace těchto dvou faktorů totiž způsobuje zdravotní problémy: při vysoké vlhkosti se totiž obrovskou rychlostí množí choroboplodné zárodky jako bakterie a plísně (které i tak v prostředí nádrže ve vyšší koncentraci a ve vzduchu obecně kolují) a ty mohou napadat různé orgánové soustavy chameleona, zejména jeho plíce a způsobovat infekce. Ty organismus chovanců oslabují, způsobují onemocnění jako RI, zánět nasálních dutin, hnilobu tlamy, kožní problémy atp. a vedou nakonec ke strádání jedince a k jeho smrti. 

Proč jsme se v mnoha mezinárodních skupinách dohodli (resp. já to zavedl a postupně to témeř všichni, i bývalí odpůrci, přijali), protože rosení před zapnutím světel a po jejich vypnutí je bezpečné i u ne dobře větraných nádrží a to i u začátečníků - protože je to nejblíže přirozenému cyklu v přírodě. 

courtesy James Cross
courtesy James Cross

V přírodě, když je to malý deštík, tak taky sprchne a na slunko nekouká. Na krátko se udělá "prádelna", ale rychle se vše vypaří a rozfouká větrem. A když je velký liják, tak je slunko zakryté mraky a teplota se výrazně sníží. No a při nízké teplotě není problém, když je vlhkost vzduchu vysoká… Když slunce vyjde, mokro se rychle vypaří a je zase OK. 

V zajetí vše záleží na větranosti nádrže a na tom, jaké podmínky kolují VNĚ nádrže. Protože tam musíme vnitřní prostředí nádrže odvětrávat. 

U klecí nebo plně síťovaných nádrží, které jsou umístěné venku lze rosit absolutně kdykoli, protože vítr vše prakticky okamžitě rozfouká. Dokonce se dá mlha nebo jemně rozprášená voda použít i na ochlazování - tak je například na Floridě a v Kalifornii a Texasu možné chovat ve venkovních voliérách chameleony i při vyšších teplotách, než je přirozené - ochladí se díky expanznímu efektu vypařování vody. Naopak například v nížinách Thajska je to jedno, tam panuje počasí podobné "prádelně" i venku a většinu druhů chameleonů tam udržet naživu je prakticky nemožné. V zajetí počítáme zpravidla s tím, že výchozí vzdušná vlhkost je relativně nízká - čili pod 50% a tím pádem je možné přebytečnou vlhkost z nádrže vyvětrat ven. To ale neplatí, když máte nádrže například ve špatně větraném sklepě, kde je vlhkost nad 70% a nebo v bytě ve špatně izolovaném domě v tropech nebo subtropech v létě a kde vysoké teploty i nad 30 stupňů Celsia a vysoká relativní vzdušná vlhkost nad 70% je normální. Bez silné klimatizace a náročných kompenzačních mechanismů není možné pro chameleony zajisti podmínky vhodné k přežití. A v tom případě je také třeba od chovu chameleonů upustit a ne je týrat k smrti. 

Drtivá většina začátečníků také žije v omylu, že chameleoni jsou zvířata z tropických vlhkých a horkých oblastí. Omyl: drtivá většina druhů pochází z klimatu, který lze označit za mediteránní: mírně teplé (do 25, 27`C a suché dny a velmi chladné (12-16'C) a vlhké noci. Vysoké teploty způsobují poruchy fyziologie, rozvoj nemocí a parazitóz, oslabení organismu v důsledku zmíněného a nemožnosti plnohodnotně spát a výsledkem je bohužel smrt. 

Drtivá většina začátečníků navíc žije v omylu, že chameleoni vydrží v teráriích s malým větráním a v některých oblastech (UK, Severní státy jako Kanada, Skandinávie) se traduje nesmysl, že ve větraných nádržích se nedá udržet pro chameleony správně klima a tak je zavírají do nevětraných smrtelných pastí s vysokou vzdušnou vlhkostí a samozřejmě: chovatelské úspěchy se v takovém prostředí nedostavují. Přitom stačí si uvědomit, že není potřeba zajišťovat v celé nádrži stejné podmínky: správné podmínky musejí být tam, kde se chameleon nachází a ne půl metru jinde… 

Prostě: nádrže s malými větracími pásky NEFUNGUJÍ. 

Pravidlo, které je jako minimální si potřeba osvojit je: 


MINIMÁLNÍ VĚTRÁNÍ pro chameleoní terária sestává z: 

CELÉ JEDNÉ STĚNY (téměř celé, mimo technologické zábrany vypadnutí substrátu a lepení) a 

CELÉHO STROPU. 

Celková větrací plocha u terária musí zaujímat cca 20% celkového povrchu nádrže! 


Např. u nádrže o rozměrech 50 x 50 x 100 cm, musí být větrací plocha: 

   strop: 50 x 50 = 2500cm2 = 0,25m2 

   stěna: 50 x 80 = 4000cm2 = 0,40m2 (mimo technické odpočty) 

   celkem: 6500cm2 = 0,65m2 

   celková plocha stěn nádrže: 25000cm2 = 2,5m2 

   tj v poměru-procentech: 0,65/2,5 = 0,26 = 26% 

   ČILI: ČTVRTINA POVRCHU NÁDRŽE MUSÍ BÝT Z PROPUSTNÉ SÍŤOVINY


Uvědomme si také, že není síťovina jako síťovina. Rastr z drátků s velkými oky samozřejmě větrá více (má na plochu větší poměr větrací plochy ku celkové ploše než jemná síťovina a úplně katastrofální je děrovaný plech, jehož plocha musí být alespoň dvakrát větší, než srovnatelná hrubá síťovina, aby plnil stejnou funkci. 

Například: 

   Síťovina s oky 1 x 1cm a tloušťkou drátu 0,25mm:          propustnost 95% 

   Síťovina s oky 5 x 5mm a tloušťkou drátu 0,25mm:         propustnost 90% 

   Pletivo do oken proti hmyzu:                                                propustnost 60% 

   Děrovaný tažený plech s kulatými otvory:                          propustnost 40% i méně. 

V praxi to znamená, že celková plocha větracích otvorů ku celkové ploše se zásadně liší a zatímco síťovinou s většími oky a tenkým drátem dosáhneme propustnosti na 90% (a to je dobré), už v případě tzv. "mušího pletiva" (ze kterého a z jemu podobných se dělají například flexária a poloflexária), je potřeba počítat s daleko většími větracími plochami. U taženého plechu s otvory navíc bude proudění vzduchu omezeno turbulencemi v otvorech. 

Fyzika je neúprosná ale dává nám exaktní odpovědi. 

Aby špatně větrané terárium lépe větralo, je třeba zajistit: 

  • pohyb vzduchu uměle (například větráky - ty však musejí být umístěny přímo ve směru na větrací plochy/otvory terárií, jinak nefungují - prostě honit vzduch po místnosti nemá praktický efekt) a nebo 

  • rozdíll tlaků uvnitř terária a ve vnějším prostředí (například speciálními větráky nebo vzduchotechnikou - ale to má tolik úskalí, že tudy není třeba se ubírat). 

V praxi: 

máte-li flexárium nebo klec, jste v bezpečně zóně, 

máte-li poloflexárium se stropem a dvěma a více stěnami z pletiva, jste v bezpečně zóně,

máte-li poloflexárium se stropem a jednou stěnou z pletiva, jste na hraně nebezpečné zóny,

máte-li poloflexárium se stropem z pletiva, jste v nebezpečně zóně,

máte-li skleněné terárium s větracím páskem pod dvířky a stropem z pletiva, jste v nebezpečně zóně a musíte terárium předělat nebo zajistit větrání kompenzačními mechganismy

máte-li skleněné terárium s větracími pásky, jste hluboko v nebezpečně zóně a o chameleona přijdete. 


Celé to je o kombinaci tří abiotických faktorů: 

   T … Teplota vzduchu, 

   V … Relativní vlhkost vzduchu, 

   P … Intenzita proudění vzduchu. 


Tyto faktory jsou vzájemně propojeny a platí následující pravidla a formule: 


 T - TEPLOTA: 

1 - nízká (jako doporučená noční teplota) 

2 - střední (jako doporučená denní teplota uprostřed nádrže) 

3 - vysoká (jako doporučená teplota na výhřevném místě ) 


 V - RELATIVNÍ VZDUŠNÁ VLHKOST (uvnitř nádrže nebo vně - použije se ta, která je vyšší) 

1 - nízká (do 40%) 

2 - střední (40-70%) 

3 - vysoká (nad 70%) 


 P - PROUDĚNí VZDUCHU 

2 - nízké (vzduch v nádrži se vymění za více než 5 minut, terária s větracími pásky nebo jen se stropem ze síťoviny) 

4 - střední (vzduch v nádrži se vymění za méně než 5 minut ale více jak za minutu, terária s jednou stěnou a stropem ze síťoviny) 

6 - vysoké (vzduch v nádrži se vymění za několik sekund, maximálně za minutu, terária: flexária, klece, otevřené instalace) 

courtesy James Cross
courtesy James Cross


 B - BEZPEČNÉ ZÁKLADNÍ PODMÍNKY V TERÁRIU 


 FORMULE:             B = T + V - P 

   

   B < 0                    bezpečné podmínky 

   0 < B < 2         tolerovatelné podmínky 

   B < 2                   nebezpečné podmínky 


 ZÁVĚR: 

Používejte tuto formuli k ocenění vhodnosti terária pro Vašeho chameleona. 

Jste -li v bezpečně zóně, spěte klidně. 

Jste li na hraně bezpečné zóny, učiňte okamžitě nápravná opatření.

Jste-li v nebezpečné zóně, změňte terárium za jiné.

Nenechejte si věšet bulíky na nos ani od prodejců v zoomagazínech ani od neetických výrobců skleněných nádrží a věřte této formuli, desítkám let praxe, logice a fyzice! 


Ať Vám tento článek pomůže učinit něco pro Vašeho chameleona. 

Svět se tím stane lepším místem k životu… 

Nevěříte? Ale veřte! Já věřím!




Různé druhy pletiva podle propustnosti zleva přes 95% až po méně než 50% vpravo

Author: Petr Nečas
My projects:   ARCHAIUS   │   CHAMELEONS.INFO